Wśród popularnych i często wybieranych ofert kredytów, można znaleźć także ten związany z konsolidacją. Na czym to polega i jak działa? Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym i dla kogo jest on przeznaczony?
- Czym jest kredyt konsolidacyjny?
- Co spłaci się kredytem konsolidacyjnym?
- Dla kogo kredyt konsolidacyjny?
- Zalety kredytu konsolidacyjnego
- Wady kredytu konsolidacyjnego
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów kredytów, jednym z nich jest także konsolidacyjny. Czym on jest jest? Konsolidacja to nic innego, jak połączenie w jedno kilku różnych zobowiązań, by zamiast kilku rat, mieć jedną. To oznacza, że mając więcej kredytów czy pożyczek, zaciąga się nowe zobowiązanie, które łączy w sobie wszystkie poprzednie, ale ujednolica stopę procentową i ustala nowe warunki spłaty. Jest to więc pewien rodzaj zamiany – w zamian za spłatę poprzednich zobowiązań, zyskuje tylko inne. Często wiąże się to z wydłużeniem czasu spłaty, ale na lepszych warunkach.
Co spłaci się kredytem konsolidacyjnym?
Mówiąc o spłacie zobowiązań można mieć na myśli kilka różnych form zadłużeń. Najczęściej kredytem konsolidacyjnym spłaca się inne kredyty, ale oprócz tego można w ten sposób spłacić debety na kartach oraz zadłużenie na karcie kredytowej. Obejmuje to także koszty związane ze spłatą kredytów, czyli naliczane opłaty i prowizje.
Czasami niektóre banki udzielają też zgodę na spłatę pożyczek gotówkowych, wiele jednak będzie zależało od indywidualnego podejścia do klienta i jego sytuacji finansowej. Może się zdarzyć, że wraz z zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego, bank udziela nam dodatkowych środków, które można wykorzystać na dowolny cel.
Dla kogo kredyt konsolidacyjny?
Gdy myśli się o kredycie konsolidacyjnym na spłatę zobowiązań najczęściej może chodzić o spłatę zadłużenia. To jest dość mylne założenie, ponieważ ten typ kredytu przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które owszem, posiadają więcej zobowiązań i chcą je połączyć w jedno, ale dotychczasowo wszystkie raty były spłacane terminowo.
W banku brana jest pod uwagę nasza zdolność kredytowa, historia kredytowa, a także uzyskiwane dochody. Jeżeli chce się skonsolidować zobowiązania, mając problemy ze spłatą, wówczas jedyną możliwością jest skorzystanie z ofert pozabankowych pożyczek konsolidacyjnych, co jednak może wiązać się z większym ryzykiem.
Zalety kredytu konsolidacyjnego
Kredyt konsolidacyjny ma szereg zalet, które przemawiają za jego wyborem. Przede wszystkim jest to możliwość połączenia dotychczasowych zobowiązań w jedną niższą ratę, łatwiejszą i wygodniejszą do spłaty. Często wiąże się to też z wydłużeniem czasu spłaty, co dla wielu może być albo zaletą albo wadą, w zależności od tego, na czym nam zależy. Inna kwestia to koszty – jeżeli wybierze się odpowiednią ofertę, połączenie kilku kredytów w jedno okaże się bardziej korzystne finansowo – można w ten sposób sporo zaoszczędzić.
Wady kredytu konsolidacyjnego
Kredyt konsolidacyjny może być dla nas korzystny, ale będzie to zależało od oferty proponowanej przez bank. Po podliczeniu dotychczasowych kosztów i porównaniu ich z kosztami jakie wyniosą nas przy kredycie konsolidacyjnym może się okazać, że będziemy płacić… więcej. Dodatkowo ubieganie się o kredyt konsolidacyjny wiąże się z ogromną ilością formalności i większym naciskiem na weryfikację klienta.
Poza tym, najczęściej ta forma zadłużenia wiąże się z wydłużeniem czasu spłaty. Suma wszystkich zobowiązań jest dzielona przez czas spłaty, a skoro chcemy płacić niższą ratę, to automatycznie czas podpisywanej umowy jest dłuższy, co też będzie się wiązać z wyższymi całkowitymi kosztami usługi.
Mogą być też naliczone dodatkowe koszty, w postaci prowizji czy dodatkowego zabezpieczenia, na przykład na hipotece.
Zanim więc zdecydujemy się na konsolidacje, wszystko dokładnie przeliczmy, czy takie rozwiązanie rzeczywiście będzie dla nas opłacalne.
artykuł o: hipoteka, karta kredytowa, kredyt dla zadłużonych, kredyt konsolidacyjny, pożyczka gotówkowa, pożyczka konsolidacyjna, rat, rodzaje kredytów, stopa procentowa, zdolność kredytowa
Oliwia R.
7 grudnia 2022 — 11:49
Nie sądziłam, że można złączyć wszystkie kredyty w jeden! co prawda ma to swoją cenę w postaci wyższych rat, ale fajnie, że da się zrobić tak by wszystko było w swoim miejscu 🙂