Co to jest RRSO? Koszty kredytu

O RRSO dowiadujemy się najczęściej w sytuacji, kiedy chcemy wziąć kredyt. Okazuje się, że wskaźnik ten jest niezwykle ważny, bo wiele „mówi” nam odnośnie całkowitej kwoty do spłaty. Co więc warto wiedzieć o RRSO? Jak porównywać kredyty i z jakich narzędzi warto korzystać?

Czym jest RRSO?

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wskaźnik, który pokazuje nam jakie w ujęciu procentowym, w stosunku rocznym, będą całkowite koszty kredytu czy pożyczki. RRSO dotyczy produktów bankowych, ale też ofert SKOK-ów i pozabankowych firm pożyczkowych. Jest on szczególnie istotny podczas porównywania kredytów, ponieważ na RRSO składa się oprocentowanie, ubezpieczenia, prowizja i wartość pieniądza w czasie. Na co trzeba więc uważać podczas wybierania kredytu?

Jak porównywać RRSO kredytów?

W przypadku porównywania kredytów to właśnie RRSO ma kluczowe znaczenie, jeśli chcemy wybrać produkt, który będzie najtańszy. RRSO kredytu hipotecznego czy gotówkowego sprawdzić można za pomocą specjalnych narzędzi dostępnych w Internecie. Są to kalkulatory RRSO. Aby sprawdzić, ile będzie wynosiła prognozowana rzeczywista roczna stopa oprocentowania, należy podać kwotę kredytu, okres spłaty, oprocentowanie, prowizję, typ rat i pozostałe koszty. Po chwili okaże się, jakiej wysokości może być RRSO, czyli całkowity koszt kredytu. Dzięki temu dowiemy się, ile będziemy musieli zwrócić bankowi poza częścią kapitałową. Im ten wskaźnik niższy, tym tańszy kredyt.

Kalkulatory kredytowe – jak z nich korzystać?

Chcąc wziąć kredyt, nieważne czy gotówkowy, czy hipoteczny, warto korzystać z kalkulatorów kredytowych. Dzięki nim można sprawdzić, jaka może być comiesięczna rata do spłaty, jaką mamy zdolność kredytową, jakie będą konkretne parametry kredytu. Często używane są kalkulatory zdolności kredytowej. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak może zostać oceniona przez bank nasza sytuacja finansowa i na zobowiązanie, w jakiej wysokości możemy sobie pozwolić. Chcąc skorzystać z takiego narzędzia, konieczne będzie podanie danych odnośnie okresu spłaty, oprocentowania, limitów na kartach kredytowych, innych stałych zobowiązaniach, rodzaju rat, miesięcznego dochodu gospodarstwa i liczby osób w gospodarstwie. Wówczas okaże się, o jaką kwotę kredytu można wnioskować w obecnej sytuacji.

Warto korzystać też z kalkulatorów rat kredytów gotówkowych lub hipotecznych. Wystarczy, że wpiszemy kwotę kredytu, okres spłaty i oprocentowanie, by dowiedzieć się, jaka może być wysokość raty.

Bardziej rozbudowany jest kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Należy w nim wpisać informacje o wszystkich zobowiązaniach, które chcemy skonsolidować. Niezbędne są więc kwoty kredytów, rodzaje kredytów, oprocentowania i okresy spłat. Następnie trzeba podać parametry żądanego kredytu konsolidacyjnego. Chodzi głównie o oprocentowanie i okres spłaty. Dzięki temu kalkulatorowi okaże się, jaką kwotę do spłaty możemy mieć po połączeniu wszystkich zobowiązań.

artykuł o: , , , , , , , , ,

1 Comment

Add yours →

  1. Dla mnie RRSO jest najważniejszym czynnikiem. Na nic innego tak nie patrzę. Nie ma co przepłacać za kredyt. Trzeba brać go tam, gdzie jest najtańszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *