Kredyty i pożyczki to produkty finansowe, które cieszą się niezmienną popularnością. Pozwalają uzyskać dodatkowe środki na nagłe lub zaplanowane wydatki. A co warto o nich wiedzieć? I czym się różni kredyt od pożyczki? Sprawdzamy.

Pożyczki online

Pożyczka jest zobowiązaniem, które może być udzielone zarówno przez bank, jak inną instytucję finansową specjalizującą się w tego rodzaju zadłużeniach. Co więcej, pożyczka może być zaciągnięta u osoby fizycznej, nie posiadającej działalności gospodarczej. Kwestie z tym związane reguluje kodeks cywilny. Przy czym warto wiedzieć, że do kwoty 1000 zł nie trzeba spisywać umowy.

Pożyczka kojarzona jest przede wszystkim z szybką gotówką. Najczęściej zaciągana jest na kwoty nieprzekraczające kilku, kilkunastu tysięcy, aczkolwiek są też pożyczki ratalne opiewające na znacznie wyższe sumy. Często klienci, którzy się na nie decydują, nie muszą przedstawiać zaświadczenia o dochodach lub nie są weryfikowani w bazach dłużników.

Kredyty gotówkowe

Kredytem nazywa się sytuację, w której bank oddaje do dyspozycji kredytobiorcy środki na czas oznaczony w umowie. W przypadku kredytu gotówkowego pieniądze te mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, a przepisy, które określają, na jakich warunkach umowa może być zawierana, znajdują się w ustawie Prawo bankowe.

Co ważne, umowa kredytu zawsze musi zostać zawarta na piśmie. Co więcej, aby mogła zostać uznana za ważną, musi zawierać określone zapisy, m.in. o kosztach całego zobowiązania, harmonogramie spłat.

Kredyt a pożyczka – różnice

A czym się różni kredyt od pożyczki? Kredyty znajdują się wyłącznie w ofertacy banków, przyznawane są na ściśle określonych zasadach. Pożyczki są natomiast mniej sformalizowaną formą zobowiązań finansowych. Dodatkowo mogą być oferowane przez parabanki, czy zaciągane u osób prywatnych.

Jak znaleźć kredyt online, chwilówkę?

Obecnie w sieci można znaleźć wiele ofert pożyczek oraz kredytów gotówkowych. Jak się w nich połapać? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne.

Przede wszystkim można skorzystać z kalkulatorów kredytowych. Są to narzędzia, które umożliwiają sprawdzenie wielu produktów w jednym miejscu. Wszystkie informacje o nich przedstawione są w ujednolicony sposób, nierzadko mają formę tabelki. Wtedy zorientowanie się, gdzie jest najniższe oprocentowanie, a gdzie korzystne RRSO jest szybkie i proste. Co więcej, większość porównywarek pożyczek, kredytów, umożliwia dopasowanie listy ofert do swoich potrzeb. W tym celu wystarczy zaznaczyć, jaka kwota zobowiązania Cię interesuje oraz jaki jest optymalny okres spłaty. I co najważniejsze, wszystkie dane są na stale aktualizowane, a więc w kalkulatorach zawsze znajdziesz bieżące promocje.

Oprócz tego jest jeszcze jeden sposób – ranking kredytów gotówkowych. To również jest zestawienie ofert pożyczek i kredytów, ale nie tworzone w sposób automatyczny, lecz przez ekspertów. Najczęściej specjaliści biorą pod uwagę określone kryteria, na podstawie których porównują oferty. Ostatecznie w rankingu pojawia się tylko kilka produktów, tych najatrakcyjniejszych. Istotne jest jednak, aby zawsze zwracać uwagę na to, w jakim miesiącu ranking był publikowany. Listy tworzone w nawet poprzednim miesiącu mogą być już nieaktualne.

artykuł o: , , , , , , , , ,