Czy Pekao S.A. i PKO BP to ten sam bank? Gdzie są oddziały Pekao i PKO BP na Śląsku?

Banki Pekao S.A i PKO BP są jednymi z najczęściej mylonych instytucji finansowych. Warto wiedzieć, że są to dwa różne podmioty, pomimo tego, że często ich nazwy wśród konsumentów używane są zamiennie. Do kogo należą te banki i gdzie na Śląsku można znaleźć oddziały Pekao i PKO BP? O tym poniżej!

Pekao S.A czy PKO BP, jaka jest różnica między bankami?

Warto jest znać różnice pomiędzy Pekao S.A, a PKO BP, aby wiedzieć, że są to dwa odrębne podmioty i prócz nazwy nie mają ze sobą nic wspólnego. Często, w mowie potocznej, używa się nazwy „Pekao” zarówno do jednego, jak i drugiego banku, jednak warto to doprecyzować, aby nie wprowadzać dodatkowego zamieszania.

Ponadto zaznaczyć należy, że nie można oczekiwać ani od Pekao S.A ani od PKO BP rebrandingu i większych zmian, ponieważ wiąże ich wieloletnia działalność i oba te podmioty finansowe mają bardzo dużą grupę odbiorców, która przyzwyczajona jest do obecnych nazw, kolorów czy logotypów. Pekao S.A dokonało już raz zmiany kolorystyki z niebieskiej, która kojarzona jest głównie z PKO BP, na czerwoną i na więcej zmian się nie zanosi.

Znać warto także rozwinięcia nazw. Pekao S.A to Polska Kasa Opieki, a PKO BP Powszechna Kasa Oszczędności. Jeśli w rozmowie nie wiemy, o którym z banków wspomina nasz interlokutor, zawsze warto dopytać czy ma na myśli placówkę z żubrem, czy też tę drugą.

Jaka jest historia Pekao S.A, a PKO BP?

Historia PKO BP zaczyna się w roku 1919, kiedy to Józef Piłsudski wydał dekret mówiący o powstaniu Pocztowej Kasy Oszczędności. Jednym z założeń była organizacja systemu oszczędnościowego. Po wojnie nastąpiła zmiana nazwy na PKO – Powszechną Kasę Oszczędności. Kolejna zmiana nazwy to już rok 1992 i powstanie PKO BP, czyli Powszechnej Kasy Oszczędności – Banku Państwowego. Nazwa, którą znamy dzisiaj, unormowała się w 2000 roku, kiedy to skrót BP zaczął oznaczać Bank Polski.

Pekao S.A jest instytucją młodszą, która powstała w 1929 roku. Do II wojny światowej bank intensywnie się rozwijał, również za granicą, jednak jej wybuch przerwał te możliwości. Po zakończeniu wojny myślano o likwidacji tej instytucji finansowej, jednak rząd zdecydował o jego uratowaniu. W latach 90 wybrano znanego powszechnie żubra jako logotypu, który funkcjonował w niebieskich barwach. W 2017 roku kolorystyka zmieniła się na czerwoną i tak Pekao S.A funkcjonuje do dzisiaj.

Gdzie są oddziały Pekao i PKO BP na Śląsku?

Jeśli szukasz banków w swojej okolicy, koniecznie sprawdź listę banków na Śląsku, dzięki której dowiesz się, jakie placówki są dostępne w regionie. Placówki Pekao S.A znajdziesz w każdym większym mieście województwa śląskiego – Katowicach, Zabrzu, Chorzowie, Gliwicach, Tychach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej czy Bytomiu oraz w mniejszych miejscowościach. Są to m.in. Pyskowice, Łaziska Górne, Bieruń, Czerwionce-Leszczynach czy Pszowie.

Sytuacja wygląda podobnie, biorąc pod uwagę oddziały PKO BP. Bez problemu placówkę można odnaleźć w Katowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Zabrzu czy Rudzie Śląskiej, jak i w Żorach, Orzeszu, Raciborzu, Skoczowie, Ustroniu czy Cieszynie.

Pomimo tego, że często oba banki są mylone, są to dwie odrębne instytucje i warto zwracać na to uwagę, żeby nie powielać błędnych przekonań. Ponadto placówki, zarówno Pekao S.A., jak i PKO BP są powszechnie dostępne i nie ma problemu, aby się do nich dostać.

4 Comments

Add yours →

  1. Nie wiem o co chodzi, ale ostatnio coraz więcej banków się zamyka. Człowiek chce coś załatwić to musi szukać oddziału, często w innym mieście. A nie wszystko można załatwić przez internet.

  2. Jednak czytanie ze zrozumieniem się opłaca! Ja myślałem cały czas, że to jest to samo, a tylko zapisane inaczej. Jednak inna nazwa może oznaczać coś zupełnie nowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *