Na Śląsku funkcjonuje wiele banków, ale nie każdy z nich posiada tak interesującą historię, jak Śląski Bank Spółdzielczy Silesia Bank. Założona ponad sto lat temu w zupełnie innej rzeczywistości, placówka funkcjonuje do dziś, choć spotkały ją także pewne przemiany. Przedstawiamy więc krótką historię Śląskiego Banku Spółdzielczego, czym jest oraz jak działa obecnie.

Czym jest Śląski Bank Spółdzielczy?

Śląski bank spółdzielczy Silesia w Katowicach to bank, który powstał jeszcze w 1898 roku. Działając w ramach zaboru pruskiego, nosił on oczywiście inną nazwę i funkcjonował na nieco innych zasadach. Silesia Bank znany był pierwotnie, jako Bank Ludowy w Katowicach. Jego założycielem był Jan Kędzior, czyli śląski działacz społeczno-polityczny, poseł na Sejm Śląski oraz senator trzeciej kadencji w II RP.

Dziś Śląski Bank Spółdzielczy Silesia działa w Katowicach przy ulicy Kopernika 5, posiada liczne oddziały i filie na terenie całego regionu, gdzie świadczy usługi dla klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Warto wspomnieć, że przetrwanie ponad wieku było możliwe, jak podkreślił prezes Józef Myrczek, dzięki dobremu kontaktowi banku spółdzielczego z lokalną społecznością.

Silesia Bank dla klientów indywidualnych

W ramach usług finansowych dla klientów indywidualnych, Śląski Bank Spółdzielczy Silesia w Katowicach oferuje wszystko to, czego potrzebuje większość ludzi do komfortowego funkcjonowania. Silesia Bank oferuje bowiem karty debetowe, kredytowe, a w razie takie potrzeby również kredyty hipoteczne, gotówkowe i nie tylko.

Warto wspomnieć również, że z pomocą Śląskiego Banku Spółdzielczego, który uchodzi za instytucję zaufaną, możliwe jest uzyskanie Profilu Zaufanego. Dobrze o tym pamiętać, ponieważ usługa tam może okazać się dość przydatna podczas internetowego rozliczania podatków czy nawet uzyskania dostępu do recepty elektronicznej.

Jak działa Śląski Bank Spółdzielczy dla klientów instytucjonalnych?

Silesia Bank posiada również szeroką ofertę dla klientów instytucjonalnych. Najważniejszymi usługami dla firm mogą okazać się tu na przykład wystawianie gwarancji bankowych oraz promes kredytowych, udzielanie kredytów inwestycyjnych, czy oferowanie lokat walutowych. Warto również wspomnieć, że kontakt z bankiem spółdzielczym może również pomóc przedsiębiorcy uzyskać terminal płatniczy Planet Pay, a w sytuacjach kryzysowych zastrzec kartę.

Jak więc widać, Śląski Bank Spółdzielczy Silesia w Katowicach, jest instytucją z niezwykle ciekawą historią. Przetrwał on bowiem wiele reformacji, a przy tym dwie wojny światowe. Obecnie rozwija się on prężnie i w dalszym ciągu świadczy swoje usługi klientom z regionu Śląska. W swojej ofercie posiada on między innymi karty debetowe, kredytowe oraz wszelkiego rodzaju kredyty, od hipotecznych po gotówkowe. Świadczy od także usługi dla klientów instytucjonalnych, takie jak promesy kredytowe, lokaty walutowe czy kredyty inwestycyjne.