Historia ING Banku Śląskiego. Kto jest właścicielem Banku Śląskiego ING?

ING Bank Śląski to jeden z popularniejszych banków w Polsce, świadczący usługi dla klientów oraz firm i instytucji. Swoją siedzibę ma w Katowicach na ulicy Sokolskiej 34. W tym artykule poznasz historię ING Banku Śląskiego oraz dowiesz się, kto jest jego właścicielem.

Historia ING Banku Śląskiego

Historia ING Banku Śląskiego rozpoczyna się w momencie, gdy Rada Ministrów wydaje rozporządzenie w sprawie stworzenia w Katowicach Banku Śląskiego. Dokładna data tego wydarzenia to 11 kwietnia 1988 roku. Następuje to w wyniku wyodrębnienia go z Narodowego Banku Polski.

Wielu z nas pewnie kojarzy popularne banki i parabanki w województwie śląskim z usługami, takimi jak zakładania konta osobistego lub wydawanie pożyczek czy kredytów. Jednak historia takich placówek zawiera również wydarzenia, jakie musiały doprowadzić do ich powstania i rozwoju. Istotnym wydarzeniem dla ING Banku Śląskiego było przekształcenie z banku państwowego w spółkę akcyjną, która stanowi 100% Skarbu Państwowego, a komisja Papierów Wartościowych Wyraziła Zgodę na wprowadzenie akcji do publicznego obrotu.

Od 1996 roku holenderskie ING Groep jest posiadaczem większości udziałów w Banku Śląskim, co skutkuje późniejszym przyłączeniem spółki akcyjnej ze Śląska do ING Bank N.V i zmiana nazwy na ING Bank Śląski.

Kto jest właścicielem ING Banku Śląskiego?

Aktualnie kapitał akcyjny ING Banku Śląskiego wynosi aż 130,1 milionów złotych, a jego akcjonariusze to:

  • ING Groep N.V. – 75%
  • Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva Santander – 8,59%
  • Inwestorzy giełdowi – 16,41%

Międzynardowa instytucja finansowa ING Groep N.V., mająca swoją siedzibę w Amsterdamie, posiada 75% akcji banku. Z kolei Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva Santander ma ich 8,59%.

Pozostałe 16,41% należy do inwestorów giełdowych, czyli osób niebędących jednorodną grupą, a pojedynczymi inwestorami, którzy mogą mieć inne cele i techniki. Prezesem zarządu jest Brunon Burtkiewicz.

Ciekawostki o ING Banku Śląskim

Jedną z informacji o ING Banku Śląskim, która może zainteresować wiele osób jest to, że w ramach grupy kapitałowej został uruchomiony także ING Bank Hipoteczny. Jego głównym celem jest emisja długoterminowych listów zastawnych. Ich podstawa to kredyty zabezpieczone hipoteką, które można nabyć m.in. w ING Banku Śląskim.

Drugą z ciekawostek o ING Baku Śląskim jest opublikowanie przez nich w 2017 roku Deklaracji Ekologicznej. W ten sposób bank zobowiązał się, że będzie wspierać projekty, które dotyczą ochrony środowiska. Mogą obejmować m.in. politykę wycofywania się z inwestycji związanych z finansowaniem węgla energetycznego.

W związku z Deklaracją Ekologiczną z 2017 roku ING Bank Śląski testuje nową aplikację do mierzenia śladu węgla, która została opracowana przez fintech Cogo. W tej chwili narzędzie funkcjonuje tylko w Holandii. Działa na podstawie miesięcznych wydatków, liczonych w kategoriach: „koszty stałe”, „artykuły spożywcze” oraz „zakupy”. Klienci korzystający z aplikacji dostają powiadomienia, które pokazują, jak w porównaniu do przeciętnego mieszkańca wypada ich ślad węglowy i co powinni robić, aby go zmniejszyć.

4 Comments

Add yours →

  1. Ing to bank który idzie z duchem czasów, widać, że ich działania są pro ekologiczne. Mają też często ciekawe promocje kredytowe na rozwiązania ekologiczne 😀

  2. Nie jest to mój ulubiony bank, nie przepadam, strasznie duże prowizje pobierają.

  3. A ja nie lubię ING, dużo sobie życzą za prowadzenie konta m.in….

  4. O mój bank! Ciekawa jest ta historia ING 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *