Kalkulatory kredytowe to popularne narzędzia internetowe, które są bardzo pomocne podczas szukania odpowiedniego dla nas produktu finansowego. Dzięki nim można sprawdzić, jaka jest nasza prognozowana zdolność kredytowa, ile może wynieść miesięczna rata kredytu, jakie będą koszty zobowiązania itp. Jak działają kalkulatory kredytowe i dlaczego warto z nich skorzystać?

Jak działają kalkulatory kredytowe?

Kalkulatory kredytowe to pewnego rodzaju przeliczniki, które umożliwiają uzyskanie odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania. Wystarczy, że podamy w nich podstawowe dane dotyczące kredytów. Narzędzia te dostępne są w różnych rodzajach. Jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne, możemy skorzystać z kalkulatora rat kredytu hipotecznego, kalkulatora zdolności kredytowej czy kalkulatora RRSO kredytu hipotecznego. W przypadku zobowiązań konsumpcyjnych pomocne są kalkulatory rat kredytu gotówkowego i kalkulatory RRSO kredytu gotówkowego. Ponadto dostępne są jeszcze kalkulatory rat kredytu samochodowego, kalkulatory kredytu konsolidacyjnego, kalkulatory lokat i kalkulatory odsetkowe.

Kalkulatory kredytów hipotecznych

Najczęściej korzystamy z kalkulatorów kredytowych, kiedy zastanawiamy się nad długoterminowym zobowiązaniem na zakup nieruchomości. Wówczas szczególnie przydaje się kalkulator zdolności kredytowej. To właśnie ten parametr oceniają banki, zanim podejmą decyzję o przyznaniu bądź odmowie zobowiązania. W takim kalkulatorze konieczne jest podanie informacji odnośnie okresu spłaty, oprocentowania, typu rat, limitów na kartach kredytowych, rat innych kredytów, miesięcznego dochodu gospodarstwa, liczby osób w gospodarstwie i innych stałych zobowiązań. Po wpisaniu tych danych ukaże się kwota, o jaką możemy ubiegać się w banku. Są to oczywiście dane prognozowane, każdy bank może mieć różne wytyczne co do wyliczania zdolności kredytowej. Przydatne są także kalkulatory rat kredytu hipotecznego i kalkulatory RRSO. Dzięki nim można dowiedzieć się, jaka może być wysokość raty równej i malejącej lub RRSO.

Kalkulatory kredytów gotówkowych

Kalkulatory znajdują też zastosowanie w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Za ich pomocą można sprawdzić prognozowaną wysokość raty kredytu gotówkowego. Wystarczy, że podane zostaną informacje dotyczące kwoty kredytu, okresu spłaty i oprocentowania. Po chwili ukaże się wysokość raty, a w niektórych narzędziach wskazane zostaną również oferty banków, w których są kredyty gotówkowe zbliżone do naszych potrzeb. Oprócz tego sprawdzić można jeszcze zdolność kredytową i RRSO kredytu gotówkowego.

Pozostałe kalkulatory kredytowe

Do mniej popularnych kredytów również można zastosować te internetowe narzędzia. Są kalkulatory rat kredytu samochodowego, ale i kalkulatory kredytu konsolidacyjnego. Te drugie wyglądają nieco inaczej od pozostałych. Należy wpisać w nich wszystkie zobowiązania, wysokości kredytów, oprocentowania, okresy spłat itp. Dopiero później podajemy parametry kredytu konsolidacyjnego, jakie chcielibyśmy dostać, mowa o oprocentowaniu i okresie spłaty. Po chwili okaże się, na jaką wysokość raty kredytu konsolidacyjnego możemy liczyć i który bank ma dla nas najlepszą ofertę.

artykuł o: , , , , , , , , ,