Aby kupić samochód, często konieczne jest wsparcie się kredytem. Niezależnie od wartości pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że ma się do dyspozycji różne instrumenty finansowe. Omówimy je, by wskazać ich najważniejsze cechy. Sprawdź, jaki kredyt na samochód wziąć.
- Jaki kredyt na samochód?
- Standardowy kredyt samochodowy
- Kredyt z ratą balonową
- Kredyt samochodowy 50/50
- Kredyt gotówkowy na zakup samochodu
Jaki kredyt na samochód?
Osoby, które nigdy nie stały przed koniecznością wzięcia kredytu samochodowego, z pewnością nawet nie wiedzą, jak wiele opcji się ma, gdy chce się kupić pojazd na kredyt. Poniżej omówimy najpopularniejsze z możliwości. Przedstawimy kredyty samochodowe zarówno na nowe, jak i używane pojazdy. Omówimy ich zalety i wady, by pokazać, jaki kredyt na auto warto rozważyć. Przemyślenia należy odnieść do własnej sytuacji i dopasować taką ofertę, jaka będzie w danym wypadku najlepsza.
Standardowy kredyt samochodowy
Są banki, które w swojej ofercie mają klasyczny kredyt na samochód, a więc kredyt celowy. Spłaca się go, tak jak inne tego typu zobowiązania – w ratach kapitałowo-odsetkowych. Oczywiście bywa tak, że należy wnieść wkład własny, ale finansowane może być też 100% wartości pojazdu i więcej.
Taki kredyt może być zaciągnięty nawet na 10 lat. Zazwyczaj jest on w ratach równych. Tak, jak w przypadku kredytu hipotecznego, tak i tutaj bank musi zabezpieczyć swój interes. Właśnie dlatego na samochód nakładany jest zastaw rejestrowy, wpisywany do dowodu rejestrowanego. To jednak sprawia, że oprocentowanie kredyt oraz inne opłaty są znacznie niższe niż w przypadku kredytu gotówkowego. Warto wiedzieć, że możliwy jest nawet kredyt na samochód używany. Oczywiście bank może mieć pewne warunki, jak na przykład wiek samochodu, czy okres kredytowania.
Kredyt z ratą balonową
Drugi rodzaj kredytu na samochód najczęściej można znaleźć w ofercie autobanków, a więc banków związanych z importerami samochodów, jak np. Volkswagen. Chociaż możliwe, że będzie również w ofercie zwykłego banku. Czym się charakteryzuje? Skąd taka nazwa? Wzięła się ona z tego, że ostatnia rata, jaką trzeba zapłacić, jest bardzo wysoka – „balonowa”, gdyż wynosi 50% wartości pojazdu (przy kredycie na 2 lata, a na dłużej – mniejsza).
Kredyt balonowy na samochód jest dość specyficzny. Udzielany jest na 3-5 lat. Wymaga wpłacenia 20% wartości samochodu, a następnie dopłaca się resztę pieniędzy – 30%, a ostatnia rata jest właśnie ratą „balonową”. Jednak wcale nie trzeba jej spłacać. Można oddać używane auto dealerowi i podpisać umowę na kolejny pojazd. Można też rozłożyć kwotę pozostałą do spłaty na raty lub zapłacić całość i stać się pełnoprawnym właścicielem pojazdu.
Podsumowując, kredyt balonowy jest dla osób, które nie muszą być posiadaczami, a zadowala ich bycie użytkownikami samochodu. Dzięki temu mają niskie raty miesięczne, gwarancję i promocyjne ubezpieczenie, a także brak konieczności szukania kupca, co więcej pojazd można zmieniać co 3-4 lata.
Kredyt samochodowy 50/50
Oczywiście kredyt 50/50 może przyjąć znacznie inną formę, na przykład 4×25%. A na czym polega? Przed odbiorem samochodu należy wpłacić daną część kwoty, czyli 50% wartości pojazdu, a kolejną po roku. W przypadku kredytu 4×25% będą to 4 lata po 25% wartości pojazdu. Co ciekawe, raty jakie się płaci, nie są oprocentowane. Nie oznacza to jednak, że nie ma kosztów. Zapłacić trzeba prowizję oraz ponieść koszt ubezpieczenia. Warto wiedzieć, że resztę pieniędzy koniecznych do spłaty można rozłożyć na raty.
Kredyt gotówkowy na zakup samochodu
Oczywiście powyższe to nie jedne możliwości. Chcąc kupić samochód, można również skorzystać z kredytu gotówkowego. Nie jest to kredyt celowy, więc i procedura jego załatwiania jest znacznie prostsza i szybsza. Oczywiście kwota, jaką można w ten sposób pożyczyć, jest uzależniona od wysokości zarobków. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt konsumencki uchodzi za najdroższy. Oprocentowanie jest stosunkowo wysokie. Jednak łatwość i szybkość oraz fakt, że jest się pełnoprawnym właścicielem pojazdu, może być kusząca.
artykuł o: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt konsumencki, kredyt na samochód, kredyt samochodowy, oprocentowanie kredytu, rata kredytu, rodzaje kredytów, samochód na raty, wkład własny