Na Śląsku swoje placówki otworzyło wiele znanych w całym kraju, jak i na świecie banków. Oferują one swoim klientom zarówno podstawowe usługi, jak i bardziej zaawansowane polegające np. na doradztwie przy zakupie nieruchomości, dzieł sztuki, czy inwestycjach maklerskich. Sprawdź listę banków na Śląsku w kolejności alfabetycznej.
A-B
Naszą listę banków na Śląsku otwiera bank uniwersalny Alior Bank. Prowadzi działalność uniwersalną od 2008 roku. Jako jeden z pierwszych w Polsce banków oferował swoim klientom konta osobiste z bezpłatnym dostępem do bankomatów.
Na Śląsku znajduje się także BGŻ BNP Paribas. Został utworzony w 1975 roku jako Bank Gospodarki Żywnościowej. Jego główną działalnością są produkty oszczędnościowo-inwestycyjne oraz kredyty.
W mniejszych i większych miastach na Śląsku swoje placówki posiada Bank Millenium. Działa on od 1989 roku jako bank uniwersalny. Słynie z bardzo nowoczesnych rozwiązań związanych z obsługą klienta przez Internet oraz w aplikacji mobilnej.
Kolejnym bankiem z placówkami na obszarze województwa śląskiego jest Bank Ochrony Środowiska – bank komercyjny istniejący od 1991 roku. Wspomaga on, poprzez udzielanie kredytów, wprowadzanie rozwiązań proekologicznych w instytucjach użytku publicznego, jak i u osób prywatnych.
Na Śląsku znajduje się także Bank Pekao. To bank uniwersalny świadczący usługi dla osób prywatnych, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych korporacji. Został założony w 1929 roku jako bank prowadzący rachunki Polaków mieszkających na emigracji.
Kolejnym z banków jest Bank Pocztowy świadczący usługi zarówno we własnych palcówkach, jak i Poczty Polskiej. Działa od 1990 roku – początkowo rozliczał głównie przedsiębiorstwa i samorządy. Z czasem poszerzył swoją działalność na obsługę klientów indywidualnych.
Kolejnym z banków na naszej liście jest założony w 1870 roku Bank Handlowy (znany lepiej jako Citi Handlowy). Świadczy usługi zarówno banku uniwersalnego, jak i inwestycyjnego.
C-D
Następnym na naszej liście banków na Śląsku jest francuski Crédit Agricole. Na polskim rynku funkcjonuje od ponad 30 lat, świadcząc usługi charakterystyczne dla banku uniwersalnego.
W naszym województwie znajduje się także Deutsche Bank Polska. Jego pierwsza placówka w Polsce pojawiła się w 1995 roku. Warto jednak zaznaczyć, że od podziału banku w 2018 roku klienci indywidualni mogą korzystać jedynie z jego usług związanych z kredytami hipotecznymi.
G-I
Getin Noble Bank podzielił swoją działalność na 2 piony – Getin Bank i Noble Bank. Pierwszy z nich zajmuje się bankowością detaliczną, z kolei drugi skupia się na bankowości prywatnej, oferując swoim zamożnym klientom nie tylko kredyty, rachunki osobiste, czy konta oszczędnościowe, ale i szerokie doradztwo związane z zakupem nieruchomości, dzieł sztuki, czy inwestycji giełdowych.
Na Śląsku nie mogło zabraknąć placówek ING Banku Śląskiego, który swoją główną siedzibę ma przy ulicy Sokolskiej w Katowicach. Jest bankiem uniwersalnym założonym w 1988 roku.
M
Wiele placówek w śląskich miastach posiada mBank. Świadczy usługi klientom indywidualnym, a także różnej wielkości przedsiębiorstwom. Warto podkreślić, że mimo swojej działalności stacjonarnej jest największym w Polsce bankiem wirtualnym.
P-S
Na terenie Śląska działa także PKO BP będący największym bankiem uniwersalnym w Polsce. Działa od 1919 roku. W 2019 roku posiadał największą liczbę placówek stacjonarnych spośród wszystkich banków działających w Polsce – ponad 1000.
Kolejny na naszej liście jest Plus Bank. Działa od 1991 roku specjalizując się w przyjmowaniu depozytów terminowych oraz udzielaniu kredytów hipotecznych i gotówkowych.
Nasze zestawienie zamykają Santander Consumer Bank oraz Santander Bank Polska (funkcjonujący dawniej jako BZWBK). Santander Consumer Bank jest bankiem komercyjnym, którego główna działalność opiera się na udzielaniu kredytów gotówkowych oraz na zakup pojazdów mechanicznych, a także wydawaniu kart kredytowych. Santander Bank Polska to bank uniwersalny.
artykuł o: banki w polsce, karta kredytowa, kredyt, kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt hipoteczny co to, kredyt inwestycyjny, mieszkanie+, największe banki w polsce, polskie banki
Melancholia
10 września 2021 — 09:53
Na Śląsku jest wiele wszystkiego. W tym również banków. Ślązacy są uprzywilejowani prawie tak jak Warszawiacy i mieszkańcy Trójmiasta lub Krakowa. Gorzej mają się Polacy z pozostałych miejscowości. Bywa, że pomarzyć można o bankomacie, a co dopiero o placówce bankowej. Całe szczęście, że coraz więcej można załatwić online.
Joana
10 maja 2022 — 11:43
Prawda, większość dzisiaj załatwimy online. W kwestii bankomatów hitem jest Beskid Niski, gdzie bankomaty są może w 4 miejscowościach:))