Pożyczka, kredyt na Śląsku. Popularne banki i parabanki w województwie śląskim

Kłopoty finansowe mogą dopaść każdego z nas. Nie jest to powodem do wstydu. Warto jednak wiedzieć, gdzie można skorzystać z dobrej oferty. Potrzebujesz wziąć pożyczkę, kredyt na Śląsku? Popularne banki i parabanki w województwie śląskim mogą pomóc Ci „załatać dziurę” w domowym budżecie.

Czym różnią się banki od parabanków?

Mimo podobnego profilu działalności banki i parabanki nie są tymi samymi instytucjami. Pierwszą z zasadniczych różnic jest nadzór. Banki podlegają pod Komisję Nadzoru Finansowego, która kontroluje ich działalność oraz ustala zasady ich funkcjonowania. Działają one na postawie ustawy o Prawie bankowym z 1997 roku. Nad parabankami zasadniczo nie pełni kontroli nikt. Ich działalność może być bardziej swobodna. Ograniczają ja jedynie przepisy Kodeksy cywilnego z 1964 roku. Zazwyczaj koszty zobowiązania zaciągniętego w banku są niższe niż w parabanku – wynika to ze wspomnianych wcześniej regulacji. Ponadto warto zaznaczyć, że dużo łatwiej uzyskać pieniądze w instytucji pozabankowej. Bardzo rzadko, w przeciwieństwie do banków, analizuje ona wiarygodność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Kwoty zobowiązań udzielanych przez parabanki są dużo niższe niż w przypadku pożyczek i kredytów bankowych.

Popularne banki w województwie śląskim

Jednym z najpopularniejszych banków w województwie śląskim jest ING Bank Śląski. Jest to bank uniwersalny świadczący usługi dla osób prywatywnych, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych korporacji. Powstał w 1988 roku jako Bank Śląski. Trzy lata później został przekształcony z banku państwowego w spółkę akcyjną. W takiej formie działa do dziś. Jego główna centrala mieści się przy ulicy Sokolskiej 34 w Katowicach.

Kolejnym z popularnych banków w województwie śląskim jest krajowy lider wśród banków uniwersalnych – PKO BP (pełna nazwa to Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna). Powstała w 1919 roku, jako Pocztowa Kasa Oszczędności. Pierwsze oddziały lokalne stanęły w 5 miastach Polski, w tym w Katowicach. W 1948 roku bank został przemianowany na Powszechną Kasę Oszczędności. W 2019 roku posiadał ponad 1000 placówek w całej Polsce, w tym w większych i mniejszych miasteczkach całego województwa śląskiego.

Kolejnym popularnym bankiem na Śląsku jest Bank Pekao (Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna). Powstał w 1929 roku, jako bank świadczący usługi Polakom mieszkającym poza granicami kraju. Po 1989 roku spółka zdecydowała się na świadczenie usług charakterystycznych dla banku uniwersalnego. W 2019 roku posiadał on prawie 1000 placówek w całej Polsce, w tym województwie śląskim. Dodatkowo podobnie jak inne wspomniane wcześniej banki prowadzi bardzo rozwiniętą, kompleksową obsługę klientów przez Internet.

Popularne parabanki w województwie śląskim

Mieszkańcy województwa śląskiego chętnie korzystają nie tylko z usług banków, ale i parabanków. Często decydują się na korzystanie z usług świadczonych online przez warszawskie firmy takie jak: Net Credit, Solcredit, Finzmo, oraz Monedo. Ponadto korzystają z usług mocno reklamowanych firm – Provident, Bocian Pożyczki, Wonga i Vivus. Osoby chcące skorzystać z możliwości zaciągnięcia pożyczki w domu korzystają z ze wspomnianych wcześniej firm o ogólnokrajowym zasięgu – Bocian Pożyczki czy Provident, a także działających lokalnie: Pogotowie pożyczek w domu ASPER albo Profi Credit.

artykuł o: , , , , , , , , ,

2 Comments

Add yours →

  1. Mnie się wydaję, że właśnie sporo osób korzysta z parabanków z innego województwa, ponieważ śląskie są zbyt nieogarnięte. Niegdyś miałem taki przypadek, w którym starałem się o szybką pożyczkę w śląskiej placówce i byłem przekonany, że ją otrzymam, a tu okazuje się, że nie zaliczam się osób, które mogłyby otrzymać…

    • Przecież to najczęściej są sieciówki ogólnopolskie, nie spotkałam się z czymś takim, jak różne zasady co do udzielania pożyczek w różnych miastach…. A żeby nie dostać chwilówki to mega wyczyn, przecież oni dają wszystkim…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *